Zeytinin Faydaları Google

zeytin

Zeytinin Özellikleri;

Zeytin zeytingiller ailesinden olan Zeytin ağacı 5-15 metre boya kadar ulaşır. 1000 yıllık zeytin ağaçları mevcuttur. Yaprakları dört mevsim yeşil olan zeytin yaprakları uzun mızrak gibi, oval ve nadiren de kalp şeklinde olur. Zeytin yaprağının alt kısmı hafif gri renkte olur. Zeytin çiçeği yaprağın hemen dibinden çıkar. Üçlü ve yedili salkım grubu şeklinde olan çiçekler beyaz renkli, içeriye doğru boru şeklinde uzanan ve etrafını dört adet taş yaprağının oval şekilde çevrelediği bir yapıdadır.

Meyveler 1 santim ile 3,5 santim çapında, yuvarlak etli ve siyah ya da yeşil renklidir. Zeytinin latince adı Olea europaea Zeytin faydaları? zeytin neye iyi gelir? zeytin ne işe yarar? göz gezdirelim.

Zeytinin Faydaları;

Zeytin mayıstan itibaren sonbahara kadar geçen dönemde sürekli Zeytin yaprakları toplanır ve gölgede kurutulur. Meyve toplama Aralık ayında başlayıp Şubat ayına kadar devam etmektedir. Toplama işlemi sopa ile dalları sallanarak, ağaç üzerinden veya Tırmık ile dallar süpürülerek sıyırma yöntemi ile toplanır. Büyüme sırasında sarıdan, kırmızıya, yeşile oradan da siyah renge döner. Anavatanı Doğu Akdeniz ülkeleri, Güney Avustralya, Orta Asya dır.

Zeytin ağacının meyvelerinden yağ üretilir. Siyah ve yeşil olmak üzere iki çeşit zeytin vardır. Zeytinin çeşidine göre dört kilo zeytinden bir kilo yağ çıkarılır. Zeytinin ilk süzülmesinden çıkan yağa sızma yağ denir. Preslemeden evvel çıkan yağ ikinci kalite sızma denir. Asıl zeytin yağı pres ile elde edilen yağdır. Zeytin yaprağı oleuropein asit içeriği ile sayısız virüs, mantar ve bakteriyi öldürür.

Zeytin Yaprağı Çayı Yapılışı ve Faydaları; Kurutulmuş ve ince kıyılmış zeytin yaprağı 150-200 mili grama 3-4 çay kahve koşuğu konularak 8-10 dakika kaynatılır. Dinlenip süzüldükten sonra demlenip içilir. Bu çay kalp ritmini düzenler, tansiyonu dengeler, kronik sinüziti iyileştirir. Bakteri kökenleri ishalleri yok eder. Anti oksidan olduğundan vücuttaki bütün bakterileri yok eder.

Zeytinyağı; Zeytin yaprağı kadar zeytin yağının faydaları çok fazlardır. Zeytin yağı doymamış asitler, E vitamini, fenolik vitaminlerden oluşur. Bu yapı kolestrol düzenler. Anti oksidanlar kanseri önler. İçindeki Keratin Proteinleri oksidasyonu önleyip saçları yumuşak ve parlak kalmasını sağlar. Besinlerin bağırsak emilimini arttırır. Ödem oluşmasını engeller. Mide ülserinin salgıladığı asidi bastırarak mideyi rahatlatır. Osteropozu önler. Şeker oranını dengeler. Cilde kullandığınızda cildi temiz, pürüzsüz ve nemli kılar. Prostat ve göğüs kanseri riskini çok azaltır. 6-8 yaş grubu çocukların kemik gelişmesine katkı sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: