Zeytinyağlı Pırasa Tarifi Google

pirasa

Zeytinyağlı Pırasa Nasıl Yapılır?

Pırasa bitkisinin sağlığa faydaları çok fazla olmakla birlikte çiğ olarak yenmesi zor olan sebzelerdendir. Bu nedenle pırasa yemeği yaparak pırasanın faydalarından mahrum kalmayın. Zeytinyağlı pırasa yemeğini yapmak çok kolay ve oldukça lezzetli bir diyet yemeğidir. Sağlıklı yaşamak isteyenlerin ve diyet yapanların vazgeçilmez bir lezzeti olan zeytinyağlı pırasa yemeğini çok seveceksiniz.

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte taze pırasalar tezgahlarda yerini aldı. Hem uygun, hem de lezzetli bir sebze yemeği yapmak isteyenler için zeytinyağlı pırasa tarifini sizlerle paylaşıyorum. Zeytinyağlı pırasa, yapması kolay olan lezzetli ve şifalı yemeklerdendir.

Zeytinyağlı Pırasa Tarifi; (4 kişi için)

Malzemeler:

⋆ Pırasa, (Yarım kilo)
⋆ Zeytinyağı, (1 su bardağı)
⋆ Pirinç, (Yarım kahve fincanı)
⋆ Havuç, (1 adet orta boy)
⋆ Kuru soğan, (1 adet)
⋆ Yeteri kadar tuz,
⋆ Yarım limon
⋆ Toz şeker, (1 çay kaşığı)

Hazırlanması: Pırasaların baş kısmındaki püsküllü bölümü temizlenerek ayıklanır. Pırasa saplarından da rengi değişmiş olan uç kısımlar temizlendikten sonra 2 parmak uzunluğunda kesilir ve tekrar yıkanır. Suyunun süzülmesi için süzgece alındıktan sonra 1 adet orta boy soğan yemeklik olacak şekilde doğranır. Soğan kısık ateşte kavrulurken havuç ince dilimler halinde doğranarak hazırlanır. Soğanın kavrulmasının ardından pırasalar ve havuç soğana eklenerek pırasaların rengi değişene kadar kavrulur. Üzerine iki bardak su ilave edip su kaynadıktan sonra yıkayıp su içinde bekletilen pirinci ekledikten sonra şeker ve yeteri kadar tuz ekleyip kaynamaya bırakıyoruz. Kaynarken içine yarım limonu ister küçük küpler halinde doğrayarak isterse suyunu sıkarak ekleyip pirinçler pişene kadar kısık ateşte kaynatmaya devam ediyoruz. Pırasayı kaynatırken ara sıra karıştırmak gerekiyor. Dibi tutup yemeğin yanmaması için her malzeme eklendiğinde karıştırmak ve kaynamaya başladıktan sonra da ara sıra karıştırmak yeterli olmaktadır.

Zeytinyağlı pırasayı soğuk olarak servis yapıp afiyetle yiyebilirsiniz. Tercihe göre servis sırasında limon suyu kullanabilirsiniz. Sağlıklı ve şifalı yemeklerden olan zeytinyağlı pırasa yemeğini ara soğuk olarak da akşam yemekleri menüsüne ekleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: