Zırnık Otunun Faydaları Google

zirnik-otu

Zırnık otunun özellikleri;

Hamam otu olarak da bilinen zırnık otu, zehirli bir bitkidir. Zırnık; doğal arsenik sülfür minerali olduğundan, limoni sarıya çalan bir rengi vardır. Daha çok deri sanayisinde, deriden kılları temizlemek amacıyla kullanılmaktadır. Zırnık bitkisi tüy dökücü özelliğiyle de, vücuttaki istenmeyen tüylerin temizlenmesi amacıyla da kullanılmaktadır.

Zırnık otunun faydaları arasında en önemlisi kıl dökücü özelliğinin olmasıdır. Zırnık otu neye iyi gelir? ne işe yarar sorularına cevap bulalım.

Zırnık otunun faydaları;

Zırnık otunun hamam otu olarak adlandırılmasının sebebi de; hamamlarda kadınların toz halindeki zırnık otunu sulandırarak çamur kıvamına getirip, temizlenmesi istenen tüylerden kurtulmak için belirli bölgelere sürülerek kullanılmasıdır. Zırnık otu ile yapılan karışım sayesinde istenmeyen tüylerden kurtulabilindiği gibi, yine zırnık otundan çıkarılan iç yağı ile yapılan bir merhem sayesinde egzema ve yaraları iyileştirmek için de kullanılabilmektedir.

Zırnık otu yağı; İstenmeyen tüylerden kurtulmak için çamur kıvamında gerekli bölgeye sürüldüğünde ise, en fazla bekleme süresi beş dakika olmalıdır. Bu sürede bile ciltte bir miktar kızarma oluşabilir ancak bu kısa sürede geçmektedir. Bu nedenle zırnık otu; sürülen bölgede beş dakikadan fazla bekletilmemeli, sürülen bölge en fazla beş dakika içinde suyla yıkanarak temizlenmelidir.

Zırnık otu nerede ve nasıl kullanılır?

Hamam otunun faydaları arasında, deri sanayisinde oldukça önemli bir işlem olan kıl dökme işlemi için kullanılabilmesi de önemli bir yer tutar. Zırnık otu kullanılacağı zaman kesinlikle plastik eldivenle kullanılmalıdır. Oldukça zehirli olan zırnık otu dikkatli bir kullanım gerektirir. Bu zırnık otlarının sahtesi de bulunabildiğinden, kullanım sonucunda aşırı bir tahriş söz konusu olduğu hissedilirse, uygulanan bölge derhal yıkanmalıdır. Bu nedenle alınacak zırnık otunun güvenli bir yerden alınması ve sahte olmadığından emin olunması gerekir.

Zırnık otunun zararları;

Zırnık otunun faydaları olduğu gibi zararı da olabilmektedir. Zırnık otu zehirli olduğundan, eldiven kullanılması ellerde oluşabilecek alerjik reaksiyonları ya da tahrişleri önlemek açısından oldukça önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: